Fenntartható fejlődés gyermekek számára is

A gyereknevelésnek rengeteg olyan része van, amelybe bele sem gondol az ember, míg oda nem jut. Hiába készülünk mániákusan, hiába tervezünk meg minden részletet, mégis maradnak olyan dolgok, amelyek meglepnek. Számomra ilyen volt például az, hogy mennyi hulladékkal jár egy újszülött gyermek. Ez valamilyen szinten ironikus, hiszen sokat foglalkozom a veszélyes hulladékok kérdésével – és ha valami, akkor a használt pelus aztán veszélyes a maga módján…

Mindig is arra törekedtünk a párommal, hogy a lehető legkörnyezettudatosabban éljünk. Nem szeretjük az egyszer használatos eszközöket, így elég nagy fejtörést okozott az új lény rengeteg igénye az érkezésekor. A pelenka mellett ott volt ugyebár a popsitörlő, a különböző krémek, és még rengeteg kacat, amelyekre igyekeztünk fenntartható megoldást találni. Azt gondoltuk, hogy az évek előrehaladtával könnyebb lesz a helyzet, ám valójában mindig csak változtak a kihívások, meg nem szűntek.

Legutóbb például elkezdtük tsmt tornára járatni a gyereket. A tsmt torna az úgynevezett Tervezett SzenzoMotoros Tréning, ahol a gyerekeknek különböző feladatokat kell csinálniuk, amelyeknek a célja a mozgásuk és a szenzoros rendszerük fejlesztése. Ehhez a trénerek különböző eszközöket is bevetnek, így viszonylag rövid idő alatt komplexen fejleszteni lehet a gyermekeket. A foglalkozások 3 hónap és 11 év közötti gyermekeknek javasoltak olyan esetben, ha például megkésett a fejlődésük, tanulási problémáik vannak, beszédhibásak vagy egyensúlyzavarosok.

Mi azért kezdtük el járatni a fiunkat, mert azt vettük észre, hogy ügyetlenebb a kortársainál, és így az ovi vége felé elkezdtünk aggódni, hogy nem lesz-e gond az iskolába való beilleszkedéssel majd. A Mosolykulcs Fejlesztőház szolgáltatásait néztük ki: először egy jelentkezési űrlapot kellett hozzájuk kitölteni, majd 1-2 napon belül egy telefonbeszélgetésen egyeztettünk a gyermekünk helyzetéről. Ezt egy személyes konzultáció szokta követni, ahol felmérik a gyermek állapotát, és segítenek meghatározni a következő lépéseket.

Számunkra a döntő szempont az volt, hogy a tsmt torna gyakorlatokat otthon is lehet végezni. Persze örülünk a személyes foglalkozásoknak is, mert élvezi a gyerekünk, és mi is nyugodtak vagyunk, mert szakemberek kezében van, de mégiscsak fenntarthatóbb ez a megoldás hosszabb távon. Szerencsére a Mosolykulcs mindent biztosít ahhoz, hogy a tsmt torna gyakorlatok otthon is hatásosak legyenek: a terapeuta be tudja tanítani a szükséges gyakorlatokat, és még az eszközök megvásárlásában is segítenek.

Nagyon örültünk, hogy a Mosolykulcs weboldalán a tsmt torna gyakorlatok otthoni végzéséhez szükséges összes eszközt meg tudtuk venni egyszerre. Több tsmt eszköz csomag is elérhető náluk: az egyikben fitball labda és gördeszka, a másikban ezek mellett függőágy, a harmadikban pedig fitball labda, gördeszka és tsmt billenőlap található. Persze ezeket külön is meg lehet venni máshol, de igazából nem láttuk értelmét annak, hogy a várost járjuk a tsmt eszközökért. Ráadásul a gyerekünk is ilyen eszközökhöz szokott már hozzá, úgyhogy ezáltal egyáltalán nem lesznek számára idegenek a tsmt torna gyakorlatok otthon sem.

A tsmt torna gyakorlatokkal otthon is van lehetőségünk gyermünk érzékelésének, térbeli tájékozódásának és a koncentrációs készségének fejlesztésére. Emellett a Mosolykulcs weboldalán elérhető ingyenes fejlesztő anyagokat is letöltöttük már, hogy ezekkel a játékos feladatlapokkal a többi képességét is tudjuk fejleszteni. A fejlesztőháznak további szolgáltatásai is vannak (például logopédia, baba-mama torna és pszichológia), de azért nyilván nem mindenből érhető el otthoni gyakorlat is. A későbbiekben attól még gondolkozunk egy iskola előkészítőn is, bár egyelőre bele sem merek gondolni abba, hogy a sok füzet, tankönyv és egyéb eszköz miatt mennyi hulladékkal kell majd megbirkóznunk.